Powrót do domu

Główną tendencją obecnego dziesięciolecia jest powrót do domu. Dążenie to pojawiło się w latach 80. Faith Popcorn, która wymyśliła słowo „cocooning” (kokoning) dla określenia tego nurtu, już w 1970 roku przepowiedziała, że Amerykanie wybiorą powszechny powrót do bezpiecznego i wygodnego ogniska domowego. Zainstalują się komfortowo w fotelu lub na kanapie, z pilotem do zdalnego sterowania telewizji w ręce oraz blisko telefonu, by móc zamówić pizzę do dostarczenia do domu.

Nurt ten nie tylko potwierdził się w Stanach Zjednoczonych, ale wkrótce nabrał rozmachu międzynarodowego, docierając do Japonii oraz Europy Zachodniej. Nagle zaczęło się uważać, że nocne lokale to przeżytek. Teraz marzy się o tym tylko, aby po długim dniu pracy wrócić do donut, wziąć gorącą kąpiel oraz spędzić miły wieczór na łonie rodziny. Zamawia się gotowe dania do domu, lub też wyjmuje sic mrożonki, które wystarczy tylko podgrzać w kuchence mikrofalowej. Ogląda się „video”, wcześniej zamówione i dostarczone do domu. Usługi domowe zaszły tak daleko, że można nawet zamówić sobie fryzjera lub mycie samochodu. Chemiczna czyszczalnia garderoby zabiera nasze garnitury i przynosi je wyczyszczone na drugi dzień. Pojawiają się też nowe banki proponujące usługi telefoniczne.

Zastanawiamy się dzisiaj długo, zanim ubierzemy płaszcz, by wyjść z domu. gdzie czekają nas codzienne korki, brak bezpieczeństwa na ulicach, hałas, zadymione restauracje, przeciążeni pracą kelnerzy, trudności w zaparkowaniu samochodu.

Doceniamy towarzystwo naszych dzieci oraz naszych ulubionych zwierząt domowych. Natomiast w niedzielę pakujemy całą ferajnę do naszego nowego samochodu z przyczepą mieszkalną i wyjeżdżamy na łono natury. Kokon domowy zmienia się w kokon samochodowy. Przednie i boczne poduszki protekcyjne napełnione powietrzem, wzmacniają w nas poczucie bezpieczeństwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>