Poszukiwanie etyki

O etyce mówi się teraz na co dzień. Mnożą się różne organizacje etyczne, glosuje się nowe prawa bioetyczne. Mówi się o etyce w dziedzinie nauki, medycyny, dziennikarstwa czy też polityki”, tak zaczyna się ostatnia książka Leona Schwartzenberga1.

Chcemy odnaleźć wartości. Kupujemy produkty respektujące środowisko naturalne. Doceniamy te, które pochodzą od producentów, którzy wspierają akcje humanitarne. Wybieramy produkty, których używanie daje nam uczucie, że jesteśmy moralnymi”2 konsumentami.

Pogoń za zyskiem ma swoje granice. Doświadczamy uczucia, że zostaliśmy oszukani pizez polityków oraz przez ludzi interesu, żądnych pieniędzy i władzy. Obecnie, nasze rządy rozliczają się przed narodem. Interes państwa nie usprawiedliwia przekroczenia reguł gry. Jawność zastąpiła korupcję. Oczywiście, musimy zrobić coś, co pozwoli zaopatrywać nasze konto bankowe. Ale ponadto chcemy, żeby to była działalność godna. Sukces, osiągnięty kosztem innych, już nie jest w modzie.

Poszukujemy współpracy uczciwej, opartej na obopólnym respekcie. Naisbitt określa to „liberalnym socjalizmem”. Przechodzimy „od protekcjonalizmu do indywidualnej zaradności”, którą charakteryzuje „triumf jednostki”2.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>