Płatne usługi w polskich wyszukiwarkach i katalogach cz. II

Podsumowując, trzeba podkreślić, że tego typu usługi, polegające na pobieraniu opłat za ekspresową rejestrację czy pozycjonowanie w wyszukiwarkach i katalogach, będą pojawiały się coraz częściej. Przede wszystkim dlatego, że liczba stron w sieci wciąż rośnie, a zasoby katalogów czy bazy danych wyszukiwarek są naprawdę doskonałym miejscem na ich promowanie. Świadczy o tym kilka faktów:

– 1. Wyniki niezależnych badań, o których pisaliśmy na początku tego rozdziału, wskazują właśnie na wyszukiwarki i katalogi jako miejsca, gdzie najczęściej zdobywa się informacje o adresach internetowych.

– 2. Wykupiona reklama trafia rzeczywiście do grupy docelowej zainteresowanej serwisem (dzięki dobrze zdefiniowanym słowom kluczowym w wyszukiwarce czy wybranej kategorii w katalogu).

– 3. Płatne odnośniki w katalogach i wyszukiwarkach to bardzo skuteczna forma promocji. Przykładowo, Netsprint.pl podaje, że tak zwany współczynnik kliknięć na odnośnik (CTR) dochodzi do 18 proc., co wobec średniej wartości dla banera poniżej 1 proc. jest wynikiem rewelacyjnym (18-procentowy wskaźnik oznacza, że na każde 100 wyświetleń przypada 18 kliknięć na dany odnośnik).

– 4. Promocja w wyszukiwarkach jest o wiele lepiej postrzegana przez internautów niż nachalna i często bardzo agresywna reklama na innych stronach.

Stworzenie firmowego serwisu www, a następnie dodanie go do baz wyszukiwarek i zgłoszenie do sieciowych katalogów to podstawy programu budowania obecności firmy w Internecie. Równie ważne są działania public relations, których celem jest wykreowanie pozytywnego odbioru firmy i jej produktów w sieci – o internetowym public relations piszemy w następnym rozdziale.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>