Niechęć vr stosunku do zmian – MWP

Nieufność w stosunku do zmian nie jest charakterystyczną cechą naszej epoki. W 1850 roku, podczas rewolucji przemysłowej, maszyny zastąpiły ludzi: rzemieślników, rolników i wielu innych… W manufakturze maszyny tkackie odniosły duży i szybki sukces, ponieważ tak bardzo zwiększyły wydajność. Nie tylko przyspieszyły one produkcję tkanin, ale polepszyły ich jakość powodując, że były one bardziej regularne i mocniejsze.

Jaka była reakcja tysięcy prywatnych tkaczy na ich źródło zarobku? Podnieśli bunt, niszczyli fabryki, palili magazyny. Patrzyli na maszynę jak na wroga. Niezależni rzemieślnicy uważali, że właściciele nowych fabryk atakują ich osobiście, zakupując nowe maszyny.

Początkowo, rzeczywiście wielu tkaczy znalazło się bez pracy. Ale wkrótce najbardziej przedsiębiorczy po- spiesznie naliczyli się. jak pracować na łych maszynach. Stali się wykwalifikowanymi robotnikami i ich standard życia poprawił się. W ciągu kilku zaledwie lat, odzyskano pełne zatrudnienie oraz ogólnie wyższy standard życia.

Dzisiejszą erę komunikacji można by porównać do rewolucji przemysłowej. Zastosowanie nowoczesnej technologii powoduje ponownie zwiększenie wydajności pracy. Jakkolwiek mamy wrażenie, że komputery zastępują człowieka i zajmują jego miejsce pracy, prawdopodobnie, tak jak za czasów rewolucji przemysłowej, po okresie adaptacji standard naszego życia stanie się wyższy niż dzisiaj.

Tak, jak za rewolucji przemysłowej, pionierskie jednostki potrafiły zbudować sobie solidny biznes inwestując w maszynerię, tak dzisiaj ci, którzy zainwestują w nowoczesną technologię, odniosą jutro ogromny sukces.

Postęp technologiczny daje nam dużo większą swobodę niż mieliśmy w przeszłości. Możemy być osiągalni gdziekolwiek na świecie za pomocą telefonu lub fa- xu, a informacja może być w łatwy sposób magazynowana i przetwarzana przez komputer. Teraz możemy bardziej niż kiedykolwiek, kontynuować nasze życie zawodowe z dala od dużych miast. Komu sprawia przyjemność spędzanie trzech godzin dziennie w samochodzie, aby dojechać do miejsca pracy i z powrotem do domu? Duże miasta są doskonałym przykładem straty energii i talentów, gdyż są one punktem kulminacyjnym dysfunkcji i dezorganizacji życia milionów ludzi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>