Niechciane przesyłki, czyli spam

Spam to niezamawiane przez użytkowników przesyłki reklamowe, rozsyłane masowo za pomocą poczty elektronicznej. Dlaczego spam zrobił taką karierę? Przede wszystkim dlatego, że daje spamerowi, czyli osobie stosującej tę technikę, nadzieję na osiągnięcie widocznych rezultatów mailingu, przy niskich kosztach działania. Które przedsiębiorstwo nie chciałoby tanio wypromować swoich usług? Spam oznacza jednak zapychanie kont pocztowych niechcianymi przesyłkami reklamowymi. Co więcej, obciąża on również w znacznym stopniu serwery pocztowe i łącza – w niektórych wypadkach spamer wysyła list reklamowy nawet do kilku milionów osób!

Użytkownicy Internetu oceniają spam bardzo negatywnie, traktując go jako jedną z najbardziej uciążliwych form reklamy. Z badania przeprowadzonego przez Katedrę Marketingu Akademii Ekonomicznej w Krakowie wynika, że spam toleruje jedynie 5,5 proc. internautów (tylu respondentów zadeklarowało pozytywny stosunek do otrzymywania reklamowych e-maili pochodzących z nieznanych źródeł, zachęcających do zakupu produktów). Równocześnie niezamawiane przesyłki są często kojarzone z rozsyłanymi za pomocą poczty elektronicznej wirusami, co dodatkowo zniechęca użytkowników do odczytywania korespondencji pochodzącej z nieznanych źródeł.

Obecnie spam jest tępiony zarówno przez samych internautów, jak i przez firmy świadczące usługi dostępu do sieci. W dzisiejszych czasach zdecydowanie nie opłaca się być spamerem: firma stosująca tę technikę zdobywa bardzo szybko złą renomę w sieci, a wówczas odbudowa wizerunku jest niezwykle trudna. Dlatego też spam stosują mniejsze firmy, którym nie zależy na sieciowym image, a ich działalność jest nastawiona wyłącznie na szybki zysk – choć jego osiągnięcie za pomocą spamowania jest obecnie coraz bardziej wątpliwe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>