Natura i technologia

Ten zwariowany pęd do sukcesu zatruwa nas. Niezmiennie powtarzający się rytm „praca-dom, praca- dom’’ wytrącił już z równowagi nie jednego. Nurt powrotu do zdrowego życia rozpoczął się już w latach 70. Spotykało się mieszczan, którzy zrzucali swoje miejskie garnitury, wkładali sztruksowe spodnie i szli paść owce w górach, a potem sprzedawali zrobione domowym sposobem sery z owczego mleka1.

Ale ten nurt ograniczony byt brakiem środków technologicznych. Trudno byto przeżyć ze sprzedaży serów oraz reklamowania farmy, która proponowała ewentualne miejsca noclegowe…

Rozwój w zakresie telekomunikacji: fax, przenośny komputer, jak też rozwój sieci drogowej, pojawienie się pociągów o dużej szybkości oraz obniżka cen transportu lotniczego zmniejsza dystans i w dużym stopniu ułatwia pracę nowym przedsiębiorcom. Dzięki temu mogą oni mieć stały kontakt ze swoim biurem, a większość pracy wykonywać u siebie w domu. Często więc wybierają oni miejsce zamieszkania z dala od dużych miast.

Z czasem stanie się to zjawiskiem coraz częstszym. Co zatrzymuje ludzi w miastach ? Praca, szkoła, atrakcje kulturalne. Ale to będzie wkrótce dostępne w domu. Małżeństwa często marzą o tym, aby móc pracować razem u siebie w domu. Kobiety wolałyby opiekować się osobiście swoimi małymi dziećmi. Nowoczesna komunikacja zmniejsza dystans pomiędzy miejscem pracy a miejscem zamieszkania oraz polepsza jakość życia.

W ciągu najbliższych lat usługi telefoniczne, łącznie z telefonicznymi zebraniami udoskonalą się, natomiast koszt ich stanie się niższy. Nie jest absurdem myśleć, że za pięć lat dźwiękowi będzie towarzyszył obraz, i że można będzie rozmawiać ze swoim partnerem, widząc go na ekranie.

Rodziny będą mogły przenieść się na wieś, a edukacja dzieci będzie się odbywała w domach. Dzieci z kilku sąsiednich rodzin będą się gromadziły, by wspólnie odbywać naukę szkolną na video-kasetach. Wyrastając na Nintendo oraz na laserowej płycie interakcyjnej są one do tego przygotowane!

Czy należy obawiać się, że to zlikwiduje kontakty międzyludzkie? Należałoby zapytać mieszczanina, który przebywał na wsi lub wieśniaka, który mieszkał w mieście. Czy można naprawdę powiedzieć, że stosunki między ludźmi w mieście są serdeczne? Że zawierają oni niezapomniane przyjaźnie w korkach ulicznych lub w metrze? Wzajemna pomoc jest legendą, skoro zaledwie ośmielają się pozdrowić swojego sąsiada z klatki schodowej w dużym bloku mieszkalnym.

Czy można mówić o zażyłości wr dużych miastach, jak np. Paryż, gdzie 50 proc. gospodarstw domowych stanowią gospodarstwa jednoosobowe9 Gdzie brak porozumienia w małżeństwie jest główną przyczyną niezliczonych rozwodów…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>