Każda kampania reklamowa wymaga nie tylko dokładnego zaplanowania i określenia grupy docelowej, lecz także bardzo precyzyjnych pomiarów efektywności prowadzonych działań – zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu promocji.
Nowoczesne systemy adserwerowe umożliwiają prowadzenie bieżącego monitoringu kampanii i – w wypadku stwierdzenia niezadowalających wyników – wprowadzanie korekt. Z kolei pomiar rezultatów kampanii po jej zakończeniu umożliwia ostateczne rozliczenie oraz sformułowanie wniosków na przyszłość, które firma będzie mogła wykorzystać przy planowaniu kolejnych promocji. O pomiarze efektywności działań reklamowych piszemy w czwartej części niniejszej książki.
Duże kampanie reklamowe coraz chętniej zaglądają do sieci. Widać to na każdym kroku: na witrynach portali czy dużych serwisów tematycznych pojawiają się banery i reklamy wielkoformatowe, naśladujące ujęcia telewizyjnych spotów bądź też będące wiernymi kopiami ulicznych billboardów.
Również reklama sieciowa przenosi się niekiedy poza Internet. Część witryn zawiera bowiem strategiczne sojusze z tradycyjnymi mediami, oferując klientom równoległą promocję w sieci i poza nią. Przykładem może tu być chociażby akcja „Baner 2 w 1” – baner pojawia się w studenckim portalu korba.pl oraz – jako pasek reklamowy – w drukowanym studenckim magazynie „Dlaczego”.
Coraz częściej pojawiają się na rynku oferty łączone, polegające na wykorzystywaniu różnych form promocji w sieci i poza nią. Banery promocyjne Ikei zachęcały do wydrukowania kuponu upoważniającego do gratisowej kawy przy odwiedzinach sklepu – w ten sposób reklama internetowa została sprzężona z promocją sprzedaży prowadzoną poza Internetem.
Leave a reply