Jakość życia – ciąg dalszy

Mamy już dość korzystania z opieki. Nie liczymy już na pomoc państwa, państwo protekcji to tylko iluzja. Nikt już nas nie otacza opieką? Sami będziemy się bronić. Szczególnie wyraźnie zaznacza się to w dziedzinie zdrowia. Coraz mniej wierzymy w lekarzy, którzy cudownym sposobem leczą wszystko. Chcemy zapobiec chorobie. Prowadzimy bardziej higieniczny tryb życia, lepiej się odżywiamy, uprawiamy sport.

Porady ekspertów nie są już dla nas „święte”. Z wieloma interesującymi nas tematami zapoznajemy się czytając fachowe czasopisma lub specjalistyczne książki. Prace naukowe są coraz lepiej udokumentowane. Magazyny dla szerokiej publiczności publikują artykuły na temat odkryć w dziedzinie nauki, medycyny, jak też ostatnie rozprawy filozoficzne… Stajemy się sami ekspertami.

Odnajdujemy na nowo zdrowie, zarówno pod względem fizycznym, jak i moralnym. Chcemy wierzyć w samych siebie. Wiemy obecnie, że praca nad naszą podświadomością skutecznie kładzie kres naszym zahamowaniom. Wczoraj jeszcze tylko wariatów odsyłało się do psychiatry. Dzisiaj zdrowi ludzie bez wahania udają się po poradę do psychologa czy psychoanalityka, lub korzystają z terapii grupowej. Nie obawiamy się już uzewnętrznić pragnienia udoskonalenia naszej psychiki. Podręczniki psychologii sprzedaje się w zwykłych sklepach.

Przedsiębiorstwa, jedne po drugich, zaczęły organizować seminaria poświęcone rozwojowi osobowości. Pierwotnym ich założeniem było zaciśnięcie więzi pomiędzy pracownikami oraz poprawienie komunikacji między członkami zespołu. Wkrótce stały się one lak popularne, że dały zatrudnienie wielu wyspecjalizowanym w tej dziedzinie wykładowcom. Pierwszymi tematami tych szkoleń było ustalenie celów oraz gospodarowanie czasem. Potem zaczęto uczyć, jak zabierać głos publicznie, jak poprawić kontakty z innymi, nabrać zaufania do siebie, poprawić pamięć… Finansując tego rodzaju szkolenia przedsiębiorstwa zwiększały wydajność swojego personelu. Potem szkolenia te wzbudziły takie zainteresowanie, że coraz więcej ludzi zaczęło korzystać z nich z własnej inicjatywy.

Zdajemy sobie sprawę, że w ciągu ostatnich lat puściliśmy w niepamięć pewne podstawowe ważne rzeczy. Pieniądz nie jest już jedyną wartością. Stosunki międzyludzkie, zarówno w pracy jak i w domu, są równie ważne. Chcemy żyć pełnią życia, zdrowi i szczęśliwi,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>