Jak prowadzić własną listę mailingową

Autorespondery. Ciekawą możliwość marketingowego wykorzystania poczty elektronicznej stwarza autoresponder – automat, który reaguje na przesyłane na dane konto listy, odsyłając do nadawcy określoną wiadomość.

Firma X zajmuje się dystrybucją sprzętu komputerowego, którego ceny zmieniają się praktycznie codziennie. W takim wypadku może ona stworzyć konto cennik@do- menafirmyx.pl – wysłanie pustego e-mailu na takie konto spowoduje odesłanie przez automat aktualnego na dany dzień cennika. Oczywiście należy bezwzględnie pamiętać o bieżącym uaktualnianiu pliku, który jest rozsyłany przez autoresponder, inaczej zastosowanie automatu nie ma większego sensu.

Jak prowadzić własną listę mailingową. Prowadzenie własnej listy mailingowej to – wbrew pozorom – sprawa dość skomplikowana. Nie będziemy się tutaj zajmowali bliżej kwestiami technicznymi, zakładając, że w zdecydowanej większości wypadków przedsiębiorstwa korzystają z usług własnych informatyków lub firm zewnętrznych, tak więc to fachowcy dokonają wyboru oprogramowania oraz zajmą się jego instalacją. Możemy jedynie wspomnieć, że istnieje kilka konkurujących ze sobą systemów, między innymi Listserv, Listproc, Majordomo czy Listar.

Firma, która decyduje się na założenie listy, musi przede wszystkim odpowiedzieć na poniższe pytania. Do czego lista będzie wykorzystywana. Lista mailingowa może być wykorzystywana do prowadzenia dyskusji, rozsyłania informacji handlowych lub publikowania biuletynu firmowego. W dwóch ostatnich wypadkach mamy do czynienia z listą zablokowaną – jedynie administrator (lub osoba przez niego upoważniona) ma możliwość wysyłania wiadomości, pozostali użytkownicy mogą jedynie czytać nadchodzące przesyłki. W wypadku dyskusji prawo do wypowiedzi (wysyłania listów) mają wszyscy użytkownicy grupy. Bardzo często celem uruchomienia listy jest chęć powiadamiania internautów o zmianach lub nowych informacjach na firmowej stronie www.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>