Google www.google.com

Google to druga – obok mechanizmu Altavista – najbardziej znana wyszukiwarka światowych zasobów www. Z jej technologii korzystają również polskie portale (w tym Wirtualna Polska i Interia). Aktualne informacje na temat wyszukiwarki można zawsze znaleźć w jej serwisie, widocznym pod adresem www.google.com.

Wyszukiwarkę obsługuje robot – Googlebot, który sam odnajduje strony dzięki łączom internetowym. Serwis można również zgłosić „ręcznie” do zindeksowania, korzystając z formularza na stronie wyszukiwarki. Jednak znalezienie strony za pomocą łącz daje jej lepszą pozycję w rankingu (PageRank).

Do wyszukiwarki zgłaszamy jedynie stronę główną serwisu, pozostałe zasoby zostaną wówczas automatycznie zindeksowane przez Googlebota. W odróżnieniu od Altavisty, nie można zgłaszać zmian na stronach www. Twórcy Google podkreślają, że ich robot systematycznie odwiedza zindeksowane strony www, wykrywając modyfikacje.

Proces indeksowania strony trwa zwykle – od momentu zgłoszenia – od sześciu do ośmiu tygodni. Googlebot – oprócz indeksowania stron – „zabiera” także ze sobą kopię zindeksowanej strony. Odnośnik do takiej zachowanej strony znajduje się przy wynikach wyszukiwania, jako tzw. kopia lokalna. Nie jest to złe rozwiązanie – szczególnie zaś przydaje się wtedy, gdy strona jest chwilowo niedostępna (np. awaria serwera czy łączy).

Istnieją strony, w wypadku których pobieranie kopii lokalnej jest całkowicie pozbawione sensu – dotyczy to przede wszystkim często aktualizowanych, „żywych” serwisów. Nie jesteśmy rzecz jasna skazani na kopiowanie stron przez automat – można poinformować robota, że nie życzymy sobie tworzenia takich kopii. Służy do tego polecenie noarchive, wydawane w znaczniku:

Jeśli natomiast z jakichś powodów nie życzymy sobie archiwizowania kopii strony jedynie przez robota Googlebot (ale godzimy się na takie działanie ze strony innych automatów), wpisujemy znacznik:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>